• Home
  • Tag: 上海后花园

PH boosts Olympic 3×3 dream with hosting of Fiba Asia Pacific Super Quest

first_imgThe Philippines’ bid to make the 2020 Tokyo Olympics got another much-needed shot in the arm.ADVERTISEMENT Gretchen Barretto’s daughter Dominique graduates magna cum laude from California college The other way for the Philippines to make the Olympics is through ranking points, which the country is currently way behind.As host, the Philippines gets to filed in two teams in the Super Quest.The top three finishers in the Super Quest will qualify for the World Tour.The unveiling of the Super Quest comes on the heels of the country’s successful staging of the Chooks-to-Go Pilipinas 3×3 League, the first-ever 3×3 league in the Philippines, which made quite a good impression on Fiba 3×3 managing director Alex Sanchez.“After last year’s success of the FIBA 3×3 World Cup organized by SBP, the initiative of Chooks-to-go to set up a tournament with international teams from Asia-Pacific qualifying to the FIBA 3×3 World Tour is excellent news, underpins the effort of Chooks-to-go in organizing dozens of local 3×3 events and will accelerate the development of 3×3 in Philippines,” said Sanchez.ADVERTISEMENT MOST READ Carpio hits red carpet treatment for China Coast Guard PLAY LIST 02:14Carpio hits red carpet treatment for China Coast Guard02:56NCRPO pledges to donate P3.5 million to victims of Taal eruption00:56Heavy rain brings some relief in Australia02:37Calm moments allow Taal folks some respite03:23Negosyo sa Tagaytay City, bagsak sa pag-aalboroto ng Bulkang Taal01:13Christian Standhardinger wins PBA Best Player award Will you be the first P16 Billion Powerball jackpot winner from the Philippines? Nadine Lustre’s phone stolen in Brazil Tom Brady most dominant player in AFC championship history Fiba World Cup qualifiers: Thirdy Ravena makes Gilas Pilipinas’ final 12 vs Qatar Ginebra beats Meralco again to capture PBA Governors’ Cup title LATEST STORIES Ginebra beats Meralco again to capture PBA Governors’ Cup title Japeth Aguilar wins 1st PBA Finals MVP award for Ginebra Philippine Army to acquire MANPADS, self-propelled howitzers Don’t miss out on the latest news and information. Chooks-to-Go on Tuesday revealed that the country will stage the Chooks-to-Go Asia Pacific Super Quest, an international 3×3 event tentatively set on April 6 to 7 in Manila.The Quest, a tournament which Fiba opted to award the hosting rights to the Philippines, serves as another avenue for the country to participate in the Olympic 3×3 event.FEATURED STORIESSPORTSGolden State Warriors sign Lee to multiyear contract, bring back ChrissSPORTSCoronation night?SPORTSThirdy Ravena gets‍‍‍ offers from Asia, Australian ball clubs“We are looking for tangible ways for the country to find its way to the Olympic Qualifying Tournaments. I know it’s hard at this point but we will try everything,” said Chooks-to-Go president Ronald Mascariñas. “We are happy to be chosen to host the first-ever Super Quest.”“The Super Quest will serve as a qualifier to get to the World Tour,” said Chooks-to-Go Pilipinas 3×3 League commissioner Eric Altamirano. “It opened a pathway for us first to get to the World tour and then, hopefully in the World Tour we get a spot in the Olympics.” In fight vs corruption, Duterte now points to Ayala, MVP companies as ‘big fish’ View comments There is no reason why Philippines cannot have successful teams playing at World Tour level, considering the depth of talent and love for the game in the country.”Sports Related Videospowered by AdSparcRead Nextlast_img read more

In Praise of Fat

first_imgWell, great balls of fat.  Cells have spherical globs of lipid (fat) molecules that never had gotten much attention nor respect.  They have been called lipid droplets, oil bodies, fat globules and other names suggesting they were just the beer bellies of the cell.  Not any more.  Scientists have been taking a closer look at these globs and are finding them to be dynamic, functional sites of critical metabolic activity.  No longer are they bags of superfluous undesirable molecules: they have been promoted to essential organelles, named adiposomes.    Mary Beckman introduced two papers in Science with a summary of the new discoveries.1 Whatever their name, these intracellular blobs of triglycerides or cholesterol esters, encased in a thin phospholipid membrane, are catching the attention of more and more biologists.  It turns out these lively balls of fat have as many potential roles within cells and tissues as they have names.  Pockmarked with proteins with wide-ranging biochemical activities, they shuffle components around the cell, store energy in the form of neutral lipids, and possibly maintain the many membranes of the cell.  The particles could also be involved in lipid diseases, diabetes, cardiovascular trouble, and liver problems.   (Emphasis added in all quotes.)Beckman discussed several recent findings demonstrating what happens when fat regulation by adiposomes is disrupted.  Since there is still much to be learned about adiposomes, Beckman mainly teased the readers with the possibilities that lie ahead.  She quoted one biologist who called the biology of lipid droplets “immense and untapped.”    A Perspectives paper in the same issue by Stuart Smith introduced new findings about the machines that make fat.2  He summarized a paper by Maier, Jenni and Ban revealing, in unprecedented detail, the structure of mammalian Fatty Acid Synthase (FAS),3 and another by the same authors plus Leibundgut about the comparable FAS machine in fungi.4  The former looks somewhat like a flying saucer; the latter, like a wheel with spokes from the top, or a complex cage from the side.  The diagrams of these machines point out “active sites” and “reaction chambers” where complex molecules are assembled in a specific sequence.  The machines apparently have moving parts.  The conclusion of the mammalian FAS paper hints how everything must be done in order and with the right specifications:The overall architecture of mammalian FAS has been revealed by x-ray crystallography at intermediate resolution.  The dimeric [two-part] synthase adopts an asymmetric X-shaped conformation with two reaction chambers on each side formed by a full set of enzymatic domains required for fatty acid elongation, which are separated by considerable distances.  Substantial flexibility of the reaction chamber must accompany the handover of reaction intermediates during the FAS cycle, and further conformational transitions are required to explain the presence of alternative inter- and intrasubunit synthetic routes in FAS.  The results presented here provide a new structural basis to further experiments required for a detailed understanding of the complex mechanism of mammalian FAS.Even for the fungal machine, the authors spoke of the “remarkable architectural principles” it exemplifies.  It’s a whole new world of fat.  Let that go to your understanding, not to your waist.1Mary Beckman, “Great Balls of Fat,” Science, 3 March 2006: Vol. 311. no. 5765, pp. 1232 – 1234, DOI: 10.1126/science.311.5765.1232.2Stuart Smith, “Architectural Options for a Fatty Acid Synthase,” Science, 3 March 2006: Vol. 311. no. 5765, pp. 1251 – 1252, DOI: 10.1126/science.1125411.3Timm Maier, Simon Jenni, Nenad Ban, “Architecture of Mammalian Fatty Acid Synthase at 4.5 � Resolution,” Science, 3 March 2006: Vol. 311. no. 5765, pp. 1258 – 1262, DOI: 10.1126/science.1123248.4Simon Jenni, Marc Leibundgut, Timm Maier, Nenad Ban, “Architecture of a Fungal Fatty Acid Synthase at 5 � Resolution,” Science, 3 March 2006: Vol. 311. no. 5765, pp. 1263 – 1267, DOI: 10.1126/science.1123251.The closer they look, the more wondrous the cell gets.  Who would have thought that blobs of fat would contain machinery with moving parts and reaction chambers?  Who would have imagined their surfaces would be covered with complex proteins that regulate the production inside?  Who would have realized that fat was so important, the cell had complex assembly plants to build it?  Fat is almost a mild cussword in our vocabulary, but it is another class of molecular building blocks we couldn’t live without.  Fats, sugars, proteins and nucleic acids all work together in life, from humans to lowly fungi.  Each class of molecules has immense variety, each is essential, and each is manufactured to spec by precision machinery.  What a wonderful post-Darwinian world.(Visited 15 times, 1 visits today)FacebookTwitterPinterestSave分享0last_img read more

Aamir Khan’s Dangal gets fresh lease of life, crosses 6 million Hong Kong dollars in five days

first_imgIf you thought that the reign of Aamir Khan’s Dangal was over with the end of its dream run in China, you were wrong. The film released in Hong Kong on August 24, and has taken the box office by storm there, as well. In fact, the film earned more than six million Hong Kong dollars in just five days. Dangal earned HK$ 6,159,421 (Rs 5.04 crore) as of Monday.The Nitesh Tiwari-directed film has smashed existing records to become the highest grossing Bollywood film of all time. Its performance in China took everyone by surprise, and Dangal raked in more than Rs 1000 crore in the neighbouring country alone. In fact, the sports drama’s collection in China was greater than its domestic collection.Fans were disappointed when Dangal stopped just short of Rs 2000 crore worldwide. With a fresh lease of life in Hong Kong, will the film be able to reach the milestone?Dangal tells the story of wrestler Mahavir Singh Phogat, and his struggle to train his daughters Geeta Phogat and Babita Kumari, played by Fatima Sana Shaikh and Sanya Malhotra respectively, to become world wrestling champions.ALSO READ: Dangal Movie ReviewALSO READ: Chinese President Xi Jinping is all praise for Aamir Khan’s DangalALSO WATCH: Decoding the success of Dangal in Chinalast_img read more

10 months ago​Man City hesitate on making January acquisitions

first_imgTagsTransfersAbout the authorFreddie TaylorShare the loveHave your say ​Man City hesitate on making January acquisitionsby Freddie Taylor10 months agoSend to a friendShare the loveManchester City are hesitating on transfers this winter.The Citizens are facing some issues in the team, especially with Fernandinho injured.They have lost three of the last four league games to Chelsea, Crystal Palace and Leicester City.But The Times claims that City are not going to invest in the team this winter.The board and coaching staff believes that City can catch up to the Reds with the squad they have.It is known that manager Pep Guardiola wants a central midfielder to compete with Fernandinho.But it appears he will have to wait until the summer to get that player last_img read more

TOP Ships Unveils Financing Charter for MR2 Newbuilding

first_imgzoomIllustration. Image Courtesy: Pexels under CC0 Creative Commons license Athens-based tanker owner and operator TOP Ships has inked a sale and leaseback agreement and a five-year time charter with Cargill International for its MR2 tanker newbuilding.The 50,000 dwt ship (Hull No 8242) is currently under construction at Hyundai Mipo Dockyard in South Korea.As informed, the deal is expected to be realized on the vessel’s delivery date currently planned for January 2019.Following the sale, TOP Ships will bareboat charter back the vessel and immediately put it on a time charter with Cargill Ocean Transportation. As part of this transaction, the company has continuous options to buy back the vessel during the whole five year sale and leaseback period at the end of which it has to buy it back.The gross proceeds from the sale amount are USD 32.4 million, which is the total amount that remains to be paid for the specific vessel. Additionally, the revenue backlog expected to be generated by the time charter fixture is about USD 27.6 million.“Our strategy of acquiring very high quality vessels has once again been embraced by a top quality charterer. This financing alone covers about one fifth of the capital required in order to take delivery of the three vessels that we acquired during the first quarter of 2018, all of which will be delivered within the first 2 quarters of 2019. We are working very hard to finalize financing for the remaining capital requirements of these vessels in the near future,” Evangelos Pistiolis, the President, Chief Executive Officer and Director of the Company, said.Earlier this month, the company also agreed time charter employment for two of its Suezmax newbuildings with an undisclosed oil major. The units are being built at Korean yard Hyundai Samho.“As a result of the time charter employment, the total gross revenue backlog for the fixed charter period of our fleet has grown even further to USD 211 million,” Pistiolis added.last_img read more

Damen Yichang Cuts 1st Steel for Eesti Gas LNG Bunker Ship

first_imgzoomImage Courtesy: Damen On March 18, Damen Yichang Shipyard in China held a steel cutting ceremony for the first of a planned series of short-sea LNG bunker vessels to be built for Estonian energy company Eesti Gaas.The 6,000 cbm vessel, ordered a couple of months ago, and its future sister-ships are intended to accelerate the wider adoption of LNG as a cleaner alternative fuel in the north-eastern region of the Baltic Sea by providing a mobile ship-to-ship distribution service for the first time.At the ceremony the first sections of the 100-meter, LGC 6000 LNG class vessel were cut from 8mm steel plate and will eventually be part of the wall separating the ship’s engine room from the tank hold. Assembly will start in May with the installation of the LNG tanks scheduled for November, according to Damen.Following sea trials, the ship will arrive in Estonia next summer and will start serving LNG clients in the autumn. The new vessel will be capable of carrying out bunker activities at designated locations both in and outside ports.The LGC 6000 LNG is designed to meet the requirements of ICE class 1A certification, allowing it to operate all year in the Gulf of Finland and the northern Baltic. It will also have a green ship notation. A dual-fuel propulsion system will be used for the management of the Boil-Off Gas (BOG) in combination with a gas burner, and the interior of the vessel will feature high-quality accommodation for her crew.Eesti Gaas will operate the vessel under a long-term charter from its parent company Infortar AS. Eesti Gaas is also the LNG supplier for Tallink Grupp’s LNG RoPax vessel Megastar.“The start of steel cutting for this brand-new vessel for Infortar marks an important milestone in the start of her construction. We are very grateful to Eesti Gaas and Infortar for choosing Damen to build their new LNG bunkering vessel,” Peter Anssems, Sales Manager, Sales East and South-East Europe, Damen Shipyards Group, commented.“With this high-tech joint venture, Eesti Gaas and our launch client ferry-operator Tallink will ascend to having the title of the LNG companies with the most competence and experience in this region,” Kalev Reiljan, a member of the management board of Eesti Gaas, said.“Eesti Gaas has performed over 1,500 port-based LNG truck-to-ship refuellings of Tallink’s LNG-powered Megastar ferry and now we are moving on toward offshore, more mobile solutions,” Reiljan added.This project is co-funded by the EU through the CEF Transport program.last_img read more

KENDRICK LAMAR AND DRAKE LEAD GRAMMY AWARD NOMINATIONS

first_img. Login/Register With: Advertisement In a departure from last year, in which Jay-Z was the only artist to score nods in the top three categories, Drake, Lamar, and Carlile all garnered nominations for record, song, and album of the year. Drake’s single “God’s Plan” and his album “Scorpion” are both recognized; Lamar’s “All the Stars” and the “Black Panther” soundtrack he curated are vying for the top categories; and Carlile’s song “The Joke,” along with her album “By the Way, I Forgive You,” nabbed top nominations as well.Cardi B’s “Invasion of Privacy,” H.E.R.’s self-titled album, Post Malone’s “Beerbongs & Bentleys,” Janelle Monáe’s “Dirty Computer,” and Kacey Musgraves’ “Golden Hour” round out the category for album of the year.The Grammy Awards will take place on Feb. 10 at Los Angeles’ Staples Center. The broadcast will air live on CBS from 8-11:30 p.m. ET/PT.Here is the full list of nominees for the 61st Grammy Awards:GENERAL FIELDRecord Of The Year:“I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin“The Joke” — Brandi Carlile“This Is America” — Childish Gambino“God’s Plan” — Drake“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage“The Middle” — Zedd, Maren Morris & GreyAlbum Of The Year:“Invasion Of Privacy” — Cardi B“By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile“Scorpion” — Drake“H.E.R.” — H.E.R.“Beerbongs & Bentleys” — Post Malone“Dirty Computer” — Janelle Monáe“Golden Hour” — Kacey Musgraves“Black Panther: The Album, Music From And Inspired By” (Various Artists)Song Of The Year:“All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)“In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)“The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, MichaelTrewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)“This Is America” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)Best New Artist:Chloe x HalleLuke CombsGreta Van FleetH.E.R.Dua LipaMargo PriceBebe RexhaJorja SmithPOP FIELD Best Pop Solo Performance:“Colors” — Beck“Havana (Live)” — Camila Cabello“God Is A Woman” — Ariana Grande“Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga“Better Now” — Post MaloneBest Pop Duo/Group Performance:“Fall In Line” — Christina Aguilera Featuring Demi Lovato“Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys“‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper“Girls I Like You” — Maroon 5 Featuring Cardi B“Say Something” — Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton“The Middle” — Zedd, Maren Morris & GreyBest Traditional Pop Vocal Album:“Love Is Here To Stay” —Tony Bennett & Diana Krall“My Way” — Willie Nelson“Nat “King” Cole & Me” — Gregory Porter4. Standards (DELUXE) —Seal5. THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC! —Barbra StreisandBest Pop Vocal Album:“Camila” — Camila Cabello“Meaning Of Life” — Kelly Clarkson“Sweetener” — Ariana Grande“Shawn Mendes” — Shawn Mendes“Beautiful Trauma” — P!nk“Reputation” — Taylor SwiftDANCE/ELECTRONIC FIELD Best Dance Recording:“Northern Soul” — Above & Beyond Featuring Richard Bedford“Ultimatum” — Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)“Losing It” — Fisher“Electricity” — Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson“Ghost Voices” — Virtual SelfBest Dance/Electronic Album:“Singularity” —Jon Hopkins“Woman Worldwide” — Justice“Treehouse” — Sofi Tukker“Oil of Every Pearl’s Un-Insides” — SOPHIE“Lune Rouge” — TOKiMONSTACONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD Best Contemporary Instrumental Album:“The Emancipation Procrastination” — Christian Scott aTunde Adjuah “Steve Gadd Band” — Steve Gadd Band“Modern Lore” — Julian Lage“Laid Black” — Marcus Miller“Protocol 4” — Simon PhillipsROCK FIELDBest Rock Performance:“Four Out Of Five” —Arctic Monkeys“When Bad Does Good” — Chris Cornell“Made An America” — The Fever 333“Highway Tune” — Greta Van Fleet“Uncomfortable” — HalestormBest Metal Performance: “Condemned To The Gallows “— Between The Buried And Me“Honeycomb” — Deafheaven“Electric Messiah” — High On Fire“Betrayer” — Trivium“On My Teeth — UnderoathBest Rock Song:“Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & DanielRobert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)“Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)“MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring MeThe Horizon)“Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)“Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)Best Rock Album: “Rainier Fog” — Alice In Chains“M A N I A” — Fall Out Boy“Prequelle — Ghost“From The Fires” — Greta Van Fleet“Pacific Daydream” — WeezerALTERNATIVE FIELDBest Alternative Music Album:“Tranquility Base Hotel + Casino” —Arctic Monkeys“Colors” — Beck“Utopia” — Björk“American Utopia” — David Byrne“Masseduction” — St. VincentR&B FIELD Best R&B Performance:“Long As I Live” — Toni Braxton“Summer” — The Carters“Y O Y” — Lalah Hathaway“Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar“First Began” — PJ MortonBest Traditional R&B Performance:“Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges“Don’t Fall Apart On Me Tonight” — Bettye LaVette“Honest” — MAJOR.“How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba“Made For Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah HathawayBest R&B Song:“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & DijonMcFarlane, songwriters (Ella Mai)“Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)“Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)“Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)“Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)Best Urban Contemporary Album:“Everything Is Love” — The Carters“The Kids Are Alright “— Chloe x Halle“Chris Dave And The Drumhedz” — Chris Dave And The Drumhedz“War & Leisure” — Miguel“Ventriloquism” — Meshell NdegeocelloBest R&B Album: “Sex & Cigarettes” — Toni Braxton“Good Thing” — Leon Bridges“Honestly” — Lalah Hathaway“H.E.R.” — H.E.R.“Gumbo Unplugged (Live)” — PJ MortonRAP FIELD Best Rap Performance:“Be Careful” — Cardi B“Nice For What” — Drake“King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake“Bubblin” — Anderson .Paak“Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae LeeBest Rap/Sung Performance:“Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink“Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole“This Is America” — Childish Gambino“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 SavageBest Rap Song:“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, RonLaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)“King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future &James Blake)“Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J.Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)“Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)“Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels& C. Thompson, songwriters (Jay Rock)Best Rap Album:“Invasion Of Privacy” — Cardi B“Swimming” — Mac Miller“Victory Lap” — Nipsey Hussle“Daytona” — Pusha T“Astroworld” — Travis ScottCOUNTRY FIELDBest Country Solo Performance:“Wouldn’t It Be Great?” — Loretta Lynn“Mona Lisas And Mad Hatters” — Maren Morris“Butterflies” — Kacey Musgraves“Millionaire” — Chris Stapleton“Parallel Line” — Keith UrbanBest Country Duo/Group Performance:“Shoot Me Straight” — Brothers Osborne“Tequila” — Dan + Shay” When Someone Stops Loving You” — Little Big Town“Dear Hate” — Maren Morris Featuring Vince Gill“Meant To Be” — Bebe Rexha & Florida Georgia LineBest Country Song:“Break Up In The End” — Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)“Dear Hate” — Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris,Songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)“I Lived It” — Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & BenHayslip, songwriters (Blake Shelton)“Space Cowboy” — Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves,songwriters (Kacey Musgraves)“Tequila” — Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)“When Someone Stops Loving You” — Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)Best Country Album:“Unapologetically” — Kelsea Ballerini“Port Saint Joe” — Brothers Osborne“Girl Going Nowhere” — Ashley McBryde“Golden Hour” — Kacey Musgraves“From A Room: Volume 2” — Chris StapletonNEW AGE FIELDBest New Age Album:“Hiraeth” — Lisa Gerrard & David Kuckhemann“Beloved” — Snatam Kaur“Opium Moon” — Opium Moon“Molecules Of Motion” — Steve Roach“Moku Maluhia – Peaceful Island” — Jim Kimo WestJAZZ FIELDBest Improvised Jazz Solo:“Some Of That Sunshine” — Regina Carter, soloist“Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist“We See” — Fred Hersch, soloists“De-dah” — Brad Mehldau, soloist“Cadenas” — Miguel Zenón, soloistBest Jazz Vocal Album:“My Mood Is You” — Freddy Cole“The Questions” — Kurt Elling“The Subject Tonight Is Love” — Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace“If You Really Want” — Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza“The Window” — Cécile McLorin Salvant Best Americana Album:“By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile“Things Have Changed” — Bettye LaVette“The Tree Of Forgiveness” — John Prine“The Lonely, The Lonesome & The Gone” — Lee Ann Womack“One Drop Of Truth” — The Wood BrothersBest Bluegrass Album:“Portraits in Fiddles” — Mike Barnett“Sister Sadie II” — Sister Sadie“Rivers and Roads” — Special Consensus“The Travelin’ McCourys” — The Travelin’ McCourys“North of Despair” — Wood & WireBest Traditional Blues Album:“Something Smells Funky ‘Round Here” — Elvin Bishop’s Big Fun Trio“Benton County Relic” — Cedric Burnside“The Blues Is Alive and Well” — Buddy Guy“No Mercy in This Land” — Ben Harper And Charlie Musselwhite“Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu Barker) — Maria MuldaurBest Contemporary Blues Album:“Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito“Here In Babylon” — Teresa James And The Rhythm Tramps“Cry No More” — Danielle Nicole“Out of The Blues” — Boz Scaggs“Victor Wainwright and The Train” — Victor Wainwright And The TrainBest Folk Album:“Whistle Down the Wind” — Joan Baez“Black Cowboys” — Dom Flemons“Rifles & Rosary Beads” — Mary Gauthier“Weed Garden” — Iron & Wine“All Ashore” — Punch BrothersBest Regional Roots Music Album:“Kreole Rock and Soul” — Sean Ardoin“Spyboy” — Cha Wa“Aloha From Na Hoa” — Na Hoa“No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a“Mewasinsational – Cree Round Dance Songs” — Young SpiritREGGAE FIELD Best Reggae Album:“As The World Turns” — Black Uhuru“Reggae Forever” — Etana“Rebellion Rises” — Ziggy Marley“A Matter of Time” — Protoje“44/876” — Sting & ShaggyWORLD MUSIC FIELD Best World Music Album:“Deran” — Bombino“Fenfo” — Fatoumata Diawara“Black Times” — Seun Kuti & Egypt 80“Freedom” — Soweto Gospel Choir“The Lost Songs of World War II” — Yiddish GloryCHILDREN’S FIELD HISTORICAL FIELD Best Historical Album: “Any Other Way” — Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, masteringengineer (Jackie Shane)“At The Louisiana Hayride Tonight…” — Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)“Battleground Korea: Songs and Sounds of America’s Forgotten War” — Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg,mastering engineer (Various Artists)“Rhapsody in Blue – The Extraordinary Life of Oscar Levant”  — Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant)“Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — William Ferris, April Ledbetter & Steven LanceLedbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Non-Classical:“All The Things That I Did and All The Things That I Didn’t Do” — Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; KimRosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids)“Colors” — Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne,Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)“Earthtones” — Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas)“Head Over Heels” — Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, VaughnOliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo)“Voicenotes” — Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth) Advertisement MUSIC VIDEO/FILM FIELD Best Music Video:“APES***” — The Carters, Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers“This Is America” — Childish Gambino, Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers“I’m Not Racist” Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer“Pynk” —  Janelle Monáe, Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers“Mumbo Jumbo” — Tierra Whack Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producerBest Music Film:“Life in 12 Bars”— Eric Clapton, Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers“Whitney” — (Whitney Houston), Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers“Quincy” — Quincy Jones Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer“Itzhak”— Itzhak Perlman, Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer“The King” — (Elvis Presley), Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers . Best Jazz Instrumental Album:“Diamond Cut” — Tia Fuller“Live In Europe” — Fred Hersch Trio“Seymour Reads The Constitution!” — Brad Mehldau Trio“Still Dreaming” — Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade“Emanon” — The Wayne Shorter QuartetBest Large Jazz Ensemble Album:“All About That Basie” — The Count Basie Orchestra Directed By ScottyBarnhart“American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom” — John Daversa Big Band Featuring DACA Artists“Presence” — Orrin Evans And The Captain Black Big Band“All Can Work” — John Hollenbeck Large Ensemble“Barefoot Dances And Other Visions” —  Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big BandBest Latin Jazz Album:“Heart Of Brazil”— Eddie Daniels“Back To The Sunset”— Dafnis Prieto Big Band“West Side Story Reimagined”— Bobby Sanabria Multiverse Big Band“Cinque”— Elio Villafranca“Yo Soy La Tradición” — Miguel Zenón Featuring Spektral QuartetGOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELDBest Gospel Performance/Song:“You Will Win” — Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, Songwriters“Won’t He Do It” — Koryn Hawthorne“Never Alone” — Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, Songwriters“Cycles” Jonathan Mcreynolds Featuring Doe; Jonathan McReynolds, Songwriter“A Great Work” — Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, SongwritersBest Contemporary Christian Music Performance/Song:“Reckless Love” — Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters“You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters“Joy” — for King & Country; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters“Grace Got You” — MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters“Known”— Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & TaurenWells, songwriters Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:Anderson, Laurie: Landfall” — Laurie Anderson & Kronos Quartet“Beethoven, Shostakovich & Bach” — The Danish String Quartet“Blueprinting” — Aizuri Quartet“Stravinsky: The Rite of Spring Concerto For Two Pianos: — Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin“Visions and Variations” — A Far CryBest Classical Instrumental Solo:“Bartók: Piano Concerto No. 2″ — Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)“Biber: The Mystery Sonatas” — Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)“Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 in G Minor, Op. 26” — Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)“Glass: Three Pieces in The Shape of a Square” — Craig Morris“Kernis: Violin Concerto” — James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)Best Classical Solo Vocal Album:“Arc” — Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)“The Handel Album” — Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble“Mirages” — Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & JodieDevos; Les Siècles)“Schubert: Winterreise” — Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist“Songs of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’India & Landi” — Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensemblesBest Classical Compendium:“Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush” — JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer“Gold” — The King’s Singers; Nigel Short, producer“The John Adams Edition” — Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer“John Williams At The Movies” — Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer“Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade to Music; Flos Campi” — Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producerBest Contemporary Classical Composition:“Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)“Du Yun: Air Glow” — Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)“Heggie: Great Scott” — Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade,Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)“Kernis: Violin Concerto” — Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)“Mazzoli: Vespers For Violin” — Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato) . Best Children’s Album:“All The Sounds” — Lucy Kalantari & The Jazz Cats“Building Blocks” — Tim Kubart“Falu’s Bazaar” — Falu“Giants of Science” — The Pop Ups“The Nation of Imagine” — Frank & DeaneSPOKEN WORD FIELD Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):“Accessory to War (Neil Degrasse Tyson & Avis Lang)”  — Courtney B. Vance“Calypso”  — David Sedaris“Creative Quest” — Questlove“Faith – A Journey For All” — Jimmy Carter“The Last Black Unicorn” — Tiffany HaddishCOMEDY FIELD Best Comedy Album:“Annihilation” — Patton Oswalt“Equanimity & The Bird Revelation” — Dave Chappelle“Noble Ape” — Jim Gaffigan“Standup For Drummers” — Fred Armisen“Tamborine” — Chris RockMUSICAL THEATER FIELDBest Musical Theater Album:“The Band’s Visit” — Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’elStachel, principal soloists; Dean Sharenow & DavidYazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist(Original Broadway Cast)“Carousel” — Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry,Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists;Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer;Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast)“Jesus Christ Superstar Live in Concert” — Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, BrandonVictor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend,Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; HarveyMason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber,composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast)“My Fair Lady” — Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & HarryHadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, VanDean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & TedSperling, producers (Frederick Loewe, composer; AlanJay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast)“Once On This Island” — Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin EarlDarrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, AlexNewell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists;Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, StephenFlaherty & Elliot Scheiner, producers (StephenFlaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (NewBroadway Cast) . . . . . . Facebook . Producer Of The Year, Classical:Blanton AlspaughDavid FrostElizabeth OstrowJudith ShermanDirk SobotkaCLASSICAL FIELD Best Orchestral Performance:“Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1” — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)“Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4” — Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)“Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works” — David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)“Schumann: Symphonies Nos. 1-4” — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)Best Opera Recording:“Adams: Doctor Atomic” — John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)“Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)“Lully: Alceste” — Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & JudithVan Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)“Strauss, R.: Der Rosenkavalier”  Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)“Verdi: Rigoletto” — Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras &Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)Best Choral Performance:“Chesnokov: Teach Me Thy Statutes” — Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)“Kastalsky: Memory Eternal” — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)“McLoskey: Zealot Canticles” — Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)“Rachmaninov: The Bells” — Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & TatianaPavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)“Seven Words From The Cross” — Matthew Guard, conductor (Skylark) Advertisement MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD Best Compilation Soundtrack For Visual Media:“Call Me By Your Name” — (Various Artists)“Deadpool 2” — (Various Artists)“The Greatest Showman” — (Various Artists)“Lady Bird” — (Various Artists)“Stranger Things” — (Various Artists)Best Score Soundtrack For Visual Media:“Black Panther” — Ludwig Göransson, composer“Blade Runner 2049” — Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers“Coco” — Michael Giacchino, composer“The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer“Star Wars: The Last Jedi” — John Williams, composerBest Song Written For Visual Media:“All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)“Mystery Of Love” — Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)“Remember Me” — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)“This Is Me” — Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)COMPOSING/ ARRANGING FIELDBest Instrumental Composition:“Blut und Boden (Blood and Soil)” — Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)“Chrysalis” — Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.)“Infinity War” — Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri)“Mine Mission” — John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams)“The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:“Batman Theme (TV)” —  Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis)“Change The World” — Mark Kibble, arranger (Take 6)“Madrid Finale” — John Powell, arranger (John Powell)“The Shape of Water” — Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat)“Stars and Stripes Forever” — John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists) . Best Arrangement, Instruments and Vocals:“It Was a Very Good Year” — Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson)“Jolene” — Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach)“Mona Lisa” — Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter)“Niña” — Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider)“Spiderman Theme” — Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)PACKAGE FIELD Best Recording Package:“Be The Cowboy” — Mary Banas, art director (Mitski)“Love Yourself: Tear” — HuskyFox, art director (BTS)“Masseducation” — Willo Perron, art director (St. Vincent)“The Offering” — Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman)“Well Kept Thing” — Adam Moore, art director (Foxhole)Best Boxed Or Special Limited Edition Package:“Appetite For Destruction (Locked N’ Loaded Box)” — Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N’ Roses)“I’ll Be Your Girl” — Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)“Pacific Northwest ’73-74′: The Complete Recordings” — Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, artdirectors (Grateful Dead)“Squeeze Box: The Complete Works of ‘Weird Al’ Yankovic” — Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic)“Too Many Bad Habits” — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas)NOTES FIELD Best Album Notes:“Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924” — James P. Leary, album notes writer (Various Artists)“4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings of America’s Iconic Instrument” — Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury)“The 1960 Time Sessions” — Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio)“The Product of Our Souls: The Sound and Sway of James Reese Europe’s Society Orchestra” — David Gilbert, album notes writer (Various Artists)“Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981” —  Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan)“Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” —  David Evans, album notes writer (Various Artists) The nominations for the 61st GRAMMY Awards are here! Kendrick Lamar led the nominations with eight nods recognizing his work for the “Black Panther” soundtrack, including the hit song “All the Stars” with SZA. Drake is right on his tails with seven nominations, and producer Boi-1da and Americana singer Brandi Carlile are just behind them with six apiece.Cardi B, Lady Gaga, Childish Gambino, Maren Morris, R&B newcomer H.E.R., and producer Sounwave all notched five noms. Producer Of The Year, Non-Classical:Boi-1daLarry KleinLinda PerryKanye WestPharrell WilliamsBest Remixed Recording:“Audio (CID Remix)” — CID, remixer (LSD)“How Long (EDX’s Dubai Skyline Remix)” — Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth)“Only Road (Cosmic Gate Remix”) — Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)“Stargazing (Kaskade Remix)” — Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)“Walking Away (Mura Masa Remix)” — Alex Crossan, remixer (Haim)SURROUND SOUND FIELDBest Immersive Audio Album:“Eye in The Sky – 35th Anniversary Edition” — Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)“Folketoner” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)“Seven Words From The Cross” — Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores,surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark)“Sommerro: Ujamaa & The Iceberg” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)“Symbol” — Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment)PRODUCTION, CLASSICAL FIELD Best Engineered Album, Classical:“Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)“Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)“John Williams At The Movies” — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)“Liquid Melancholy – Clarinet Music of James M. Stephenson” — Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)“Visions and Variations” — Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry) Best Gospel Album:“One Nation Under God” — Jekalyn Carr“Hiding Place” — Tori Kelly“Make Room” — Jonathan McReynolds“The Other Side” — The Walls Group“A Great Work” — Brian Courtney WilsonBest Contemporary Christian Music Album:“Look Up Child” — Lauren Daigle“Hallelujah Here Below” — Elevation Worship“Living With a Fire” — Jesus Culture“Surrounded” — Michael W. Smith“Survivor: Live From Harding Prison” — Zach WilliamsBest Roots Gospel Album:“Unexpected” — Jason Crabb“Clear Skies” — Ernie Haase & Signature Sound“Favorites: Revisited By Request” — The Isaacs“Still Standing” — The Martins“Love Love Love” — Gordon MoteLATIN FIELD Best Latin Pop Album:“Prometo” — Pablo Alboran“Sincera” — Claudia Brant“Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2” — Natalia Lafourcade“2:00 AM” — Raquel Sofía“Vives” — Carlos VivesBest Latin Rock, Urban or Alternative Album:“Clairoscura” — Aterciopelados“Coastcity” — Coastcity“Encanto Tropical” — Monsieur Periné“Gourmet” — Orishas“Aztlán” — ZoéBest Regional Mexican Music Album (Including Tejano):“Primero Soy Mexicana” — Angela Aguilar“Mitad y Mitad” — Calibre 50“Totalmente Juan Gabriel Vol. II” — Aida Cuevas“Cruzando Borders” — Los Texmaniacs“Leyendas De Mi Pueblo” — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez“¡México Por Siempre!” — Luis MiguelBest Tropical Latin Album:“Pa’ Mi Gente” — Charlie Aponte“Legado” — Formell Y Los Van Van“Orquesta Akokán” — Orquesta Akokán“Ponle Actitud” — Felipe Peláez“Anniversary” — Spanish Harlem OrchestraAMERICAN ROOTS MUSIC FIELDBest American Roots Performance:“Kick Rocks” — Sean Ardoin“Saint James Infirmary Blues” — Jon Batiste“The Joke”  Brandi Carlile“All On My Mind” — Anderson East“Last Man Standing” — Willie NelsonBest American Roots Song:“All The Trouble” — Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)“Build a Bridge” — Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)“Knockin’ On Your Screen Door” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)“Summer’s End” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) LEAVE A REPLY Cancel replyLog in to leave a comment Twitterlast_img read more

PRRD accepting applications for grants and scholarships

first_imgCompleted applications are to be returned by email to the regional district by October 31st.Applications are also being accepted by the Peace River Regional District’s Economic Development grant program and the Trails Grant Program.Grant applications for the first category are being accepted from registered BC non-profit societies in the region for capital projects, events, and/or programs. The PRRD said that organizations may request up to 3 years of funding for ongoing projects/programs.Completed applications need to be returned by email to the regional district by October 15th.The Trails Grant Program is meant to provide support and supplemental funding to non-profit organizations for the development, maintenance and improvement of recreational trails within the region for public use.Completed applications need to be returned by email to the regional district by November 15th, 2018. For more info, visit https://prrd.bc.ca/services/grants/ DAWSON CREEK, B.C. – The Peace River Regional District announced this week that it has begun accepting applications for several scholarships and grants which are due this fall.The PRRD said that applications are being accepted for its Registered Nurse/Registered Psychiatric Nurse Scholarship Program, which provides up to $5000 to 6 students.To be eligible, students must be enrolled in the final year of their nursing program and must agree on two years of employment with Northern Health within in the PRRD area.last_img read more

Trudeau stresses balancing economy environment during brief Stampede visit

first_imgCALGARY — Prime Minister Justin Trudeau says the only way to get projects like the Trans Mountain pipeline expansion built is by finding compromise between growing the economy and protecting the environment.Trudeau was speaking at a reception for Liberal Party donors during the Calgary Stampede, where he had fewer public appearances than in past years.The prime minister took aim at his conservative opponents in his remarks to dozens of party faithful in a downtown Calgary cafe. He says these days a government can’t just dictate where a pipeline will be built like Canada’s first prime minister, John A. Macdonald, did for the railroad.Earlier in the day Trudeau greeted crowds and served pancakes at a community Stampede breakfast in the riding of Calgary’s only Liberal MP, Kent Hehr.There, university student Isabelle Reynolds confronted Trudeau over the treatment of Mi’kmaq opponents of a Nova Scotia natural gas project.Trudeau told her he had been listening to concerns over the project, but Reynolds told reporters afterward she was not satisfied with the prime minister’s response.A small group of yellow-vest-clad demonstrators held anti-Trudeau signs outside the donor event.The Canadian Presslast_img read more

‘Fraudster settlement scheme’ being run: Cong

first_imgNew Delhi: The Congress on Saturday hit out at the government over the British media reports on Nirav Modi and alleged that Prime Minister Narendra Modi is running a “fraudster settlement yojana”. Taking to Twitter, Congress president Rahul Gandhi said, “The video of fugitive #NiravModi in London shows an uncanny similarity between him & his bhai, PM Modi. Both have looted India and are called Modi. Both refuse to answer any questions. Both believe they are above the law. Both will face justice.” Also Read – Squadrons which participated in Balakot air strike awarded citations on IAF DayCongress’ Chief Spokesperson Randeep Surjewala said: “Fugitive Nirav Modi has been seen enjoying in London… First loot Rs 23,000 crore from banks, then run away from the country without any checks, mock the CBI and the ED, and then make a comfortable home in a Rs 75 crore flat. Modi is there, so it is possible,” he claimed. Ex-FM P Chidambaram tweeted, “When Lalit Modi stayed on in the UK, I wrote to the UK Chancellor that he should be sent back to India. Mrs Sushma Swaraj mocked me for writing letters,” he said in a tweet. Now Nirav Modi is walking on the streets of London. Will Mrs Sushma Swaraj swoop down, pluck him off the street and bring him back to India?”last_img read more